DestinácieExotické dovolenkyAkciové letenkyPrenájom autaHotelyKontaktPelipecky apkaInstaGym

Aké sú to lowcost aerolínie?

Cieľom nízkonákladových leteckých spoločností je dopraviť cestujúceho za čo najlacnejšiu cenu z bodu do bodu a to i za cenu zníženia úrovne sprevádzajúcich služieb. 

V žiadnom prípade sa nejedná o akési malé aerolinky prevádzkujúce svoje lety vyradenými lietadlami. Práve naopak - v súčasnej dobe sú nízkorozpočtové aerolínie hlavnými zákazníkmi spoločností Airbus Industrie a Boeing.

LOWCOST aerolínie nie sú len aerolínie, ktoré Vás dopravia do cieľa Vašej cesty každý deň lacnejšie než autobus. Cena letu závisí od toho, ako je let naplnený - najskôr sa predávajú najlacnejšie miesta, postupne drahšie až do prípadného vypredania kapacity letu.

Skupiny - u niektorých dopravcov je možné tvoriť skupiny, väčšinou však nie.

Last moment - u dopravcov LCA sa neobsadené miesta nepredávajú za zníženú cenu. Štandartne je to práve naopak, čím menej je voľných miest, tým je cena letenky vyššia.

Zľavy - na karty , vek a pod. - zľavy sa neposkytujú. Od 2 rokov je tarif jednotný, aktuálna dosažiteľná cena je daná tým, ako je predaná kapacita lietadla na daný let.

Nízkonákladový letecký dopravca:

Predává každý let samostatne, to znamená najmä to, že nie možné skombinovať vrámci jednej letenky viaceré destinácie. Zakúpená letenka môže byť jednosmerná alebo i spiatočná, avšak vždy len z bodu A do bodu B a prípadne späť. Ak  cestujúci má záujem letieť cestou späť do inej destinácie tzv. bod C, musí si kúpiť dve samostatné letenky. Takisto to funguje i pri letoch s prestupom, ak možnosť letu s prestupom priamo letecká spoločnosť neponúka. Dajú sa tak relatívne lacno uskutočnit cesty, ktoré by za bežné tarify stály desaťtisíce korún.
Dosiahnuteľné sú extrémne nízké ceny pre určitý počet cestujúcích na daný let. Všetko sa riadi pravidlom "len do vypredania". Ďalšie miesta sa už kupujú za ceny nie tak atraktívne, ale stále zaujímavé. Predaj miest na lety je organizovaný tak, že najskôr sa predávajú najlacnejšie miesta - akciové tarify, a potom miesta o niečo drahšie, atď. až do úplného vypredania kapacity letu.  
U spoločností LCA nie sú letenky - nahradzajú ich potvrdenia o rezervácii letu. Tento trend posupne prebrali i klasické letecké spoločnosti a tak postupne budeme takmer so všetkými spoločnostami lietať bez klasických leteniek.
Spoločnosti LCA nemajú drahé zahraničné zastúpenia - styk so zákazníkom je v maximálnej možnej miere obmedzený na internet a telefón (dopravcom sa oplatí zaplatiť presmerovanie linky pre všetky štáty kde lieta a zriadiť si call centrum napr. v Írsku) s operátormi hovoriacimi jazykom krajiny odkiaľ volá zákazník (taký je servis Germanwings voči českej klientele, obdobne callcentrum Skyeurope je v Bratislave; ale nemusí to byť podmienkou).
Lieta sa na lacnejšie letiská, mnohé sú viacej vzdialené od centier miest. Napr. letisko Stansted je od centra Londýna vzdialené cca 55 km.
Dajú se vykonávať zmeny rezervacií, u niektorých dopravcov i zmeny mena v rezerváciách. Tieto zmeny sú však spoplatnené. Naviac sa platí doplatok rozdielu zaplatenej a aktuálnej ceny letenky. Nie je možné vrátenie ceny letenky.

Ohodnoťte tento článok
1hodnotenie

Články