Aktuálne bezpečnostné predpisy

Dôležité informácie pre všetkých CESTUJÚCICH

NOVÉ BEZPEČNOSTNÉ PREDPISY EÚ NA LETISKÁCH

POKYNY PRE VÁŠ LET

Bezpečnosť leteckej dopravy je ohrozená novou hrozbou: tekutými výbušninami. Európska únia schválila za účelom Vašej ochrany pred týmto nebezpečenstvom nové predpisy pre cestujúcich a ich príručnú batožinu.  

Nové predpisy obmedzujú množstvo tekutín, ktoré si môžete vziať za bezpečnostné kontroly. Tieto predpisy platia pre všetkých cestujúcich, ktorí odlietajú z letísk v rámci EÚ bez ohľadu na cieľ cesty.

Nové predpisy znamenajú, že Vy a Vaša príručná batožina budete pri bezpečnostnej kontrole podrobení prehliadke zameranej okrem iných zakázaných predmetov aj na zakázané tekutiny. Bezpečnostný personál musí mať odteraz oči na stopkách aj pokiaľ ide o toto ďalšie nebezpečenstvo. Preto boli vydané aj ďalšie predpisy, ktoré majú bezpečnostný personál podporiť pri jeho práci.  

Nové predpisy sú až do odvolania platné od pondelka - 6. novembra 2006 a to na všetkých letiskách Európskej únie.

ČO SA MENÍ?

…pri balení

Pri sebe môžete mať, resp. do príručnej batožiny si odteraz môžete vziať len malé množstvá tekutín. Tekutiny musia byť v samostatných obaloch s objemom maximálne 100 mililitrov pre každú tekutinu. Obaly musíte zabaliť do priehľadného uzatvárateľného plastového vrecka, ktorého objem nie je väčší ako 1 liter. (pozri [obrázok][fotografiu] nižšie). 

…na letisku

Teraz musíte:

  • Predložiť plastové vrecko s tekutinami bezpečnostnej kontrole.
  • Vyzliecť si bundu a/alebo kabát, ktoré budú skontrolované samostatne, zatiaľ čo Vy pôjdete cez detektor kovov.
  • Vybrať z tašky notebooky a iné väčšie elektronické zariadenia, aby bolo možné aj tieto samostatne skontrolovať, zatiaľ čo Vy pôjdete cez detektor kovov.

 

[Od mája 2007 budú pre povolenú veľkosť príručnej batožiny platiť nové predpisy. Dovtedy platia naďalej aktuálne predpisy.]

 

Za tekutiny sa považujú:

* voda a iné nápoje, polievky, sirupy                                        

* krémy, pleťové mlieka, oleje

* parfumy                                                                                

* spreje

* gély, patria sem aj gély na vlasy a sprchové gély                    

* obsah nádob pod tlakom, ako napr. peny na holenie, iné druhy pien a deodorantov

* pasty a zubné pasty                                                               

* zmesi pevných a tekutých látok

* všetky ostatné predmety podobnej konzistencie   

  

ČO SA NEMENÍ?

Naďalej môžete:

* Prepravovať tekutiny v batožine, ktorú odovzdáte na check-in priehradke. Nové predpisy sa týkajú výlučne príručnej batožiny.  

* Prepravovať v príručnej batožine lieky a potraviny súvisiace so špeciálnymi stravovacími potrebami, ako napr. dojčenskú výživu, ktoré potrebujete počas letu. V tomto prípade neplatia žiadne obmedzenia množstva tekutín, ktoré si môžete vziať so sebou.

* Nakupovať na letiskách v EÚ tekutiny, ako napr. nápoje a parfumy, v obchodoch, ktoré sa nachádzajú za miestom kontroly palubných lístkov. Ak sa tieto tekutiny nachádzajú v špeciálne  uzavretom vrecku, otvorte vrecko až potom, čo prejdete cez bezpečnostnú kontrolu! Aj v týchto prípadoch nie je množstvo tekutín, ktoré si môžete vziať so sebou, obmedzené.    

Aj keď Vaša cesta zahŕňa prestup na iný let na letisku v rámci EÚ, môžete naďalej nakupovať tekutiny v obchodoch za miestom kontroly palubných lístkov, resp. na palube lietadla, pokiaľ ho prevádzkuje letecká spoločnosť z EÚ. Tekutiny sa budú predávať v špeciálne uzavretom vrecku. Vrecko môžete otvoriť až potom, čo prejdete bezpečnostnou kontrolou na [poslednom] prestupovom letisku v rámci EÚ.

Ak máte pochybnosti, čo si na palubu lietadla môžete vziať, informujte sa prosím ešte pred odletom u leteckej spoločnosti alebo v cestovnej kancelárii.  

Prosíme Vás, aby ste boli ústretoví a spolupracovali s bezpečnostným personálom na letisku a personálom príslušnej leteckej spoločnosti.

Tento dokument zostavila Európska komisia, Asociácia európskych leteckých spoločností (AEA) a Airports Council International.

Upozornenie: Tento dokument je zhrnutím najdôležitejších bodov príslušného zákona EÚ. Všetky právne kroky alebo nároky sa budú uplatňovať alebo budú iniciované výlučne na základe skutočného znenia zákona.

Dokumenty na stiahnutie

Visa MasterCard DinersClub American Express TatraPay SporoPay VUB ePlatby
02 / 4445 7777


RyanAir
RyanAir
Stuttgart
už od 22
Eurokalkulačka